Nie ma jeszcze tagów.
RSS Feed

POPULARNE

TAGI

ARCHIWUM

Krakowska walka - Antysmog / część 3

We wcześniejszym artykule opisywaliśmy problem smogu i radziliśmy jak z nim walczyć. Przedstawiamy nasz najnowszy sposób na oczyszczenie krakowskiego (i nie tylko) powietrza.

Zielona ściana I - wersja ekonomiczna + do samodzielnego montażu

Trzecim sposobem na dotlenienie wnętrza jest tzw. zielona ściana, złożona z antysmogowych roślin. Prezentujemy wersję ekonomiczną, przystosowaną do samodzielnego montażu, która poprawia zdrowie i pozytywnie wpływa na drogi oddechowe podczas snu.

Pokój dzienny jest dla nas szczególnie ważnym miejscem, gdzie wraz z synkiem spędzamy dużo czasu, szczególnie w miesiącach zimowych. Zdecydowaliśmy, że w tym przypadku przetestujemy zastosowanie ścianki zbudowanej z modułów wypełnionych donicami z roślinami, wyposażoną w automatyczny system podlewania. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość swobodnego dodawania kolejnych roślin. Co istotne, system jest stosunkowo łatwy do samodzielnej instalacji i niedrogi, ponieważ nie trzeba podłączać go do sieci kanalizacyjnej, nawadnianie zapewnia oparty na obiegu zamkniętym odpowiedni zbiornik z wodą. Im większy, tym rzadziej trzeba go napełniać. Taka zielona instalacja nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale także atrakcyjnie prezentuje się w każdym wnętrzu. Obrys systemu, pompę i przewody należy zamaskować we własnym zakresie np. stalowymi profilami w formie ramy.

Zdecydowaliśmy spróbować zamontować ścianę sami, żeby sprawdzić czy sobie poradzimy. Dodam, że naszą sprawność manualną oceniamy na bardzo przeciętną. Jakby tego było mało, dystrybutor którego wybraliśmy zawiódł w kwestii dostawy poszczególnych części ściany, błędnym doradztwie oraz co najważniejsze - brakiem instrukcji. Jesteś ciekawy jak udało nam się w końcu wykonać ścianę? Poniżej opisujemy jak to zrobiliśmy.

 1. Znaleźliśmy odpowiednie miejsce na umieszczenie zbiornika z wodą (30 litrów), może to być szafa lub po prostu róg pomieszczenia. Wybraliśmy model z kranem, żeby w razie potrzeby łatwo spuścić wodę. Bezpośrednio do zbiornika z wodą dodaje się odżywkę. Zakupiliśmy gniazdko z czasowym harmonogramem, aby rośliny były nawadniane w określonych dniach przez ustawiony czasie.

 2. Przed montażem ściany zamówiliśmy podkonstrukcję w postaci zwykłej płyty meblowej. Zabezpiecza ona płytę gipsowo-kartonową przed przyjęciem wilgoci.

 3. Zaczęliśmy od przykręcanie modułów za pomocą wkrętów. Na początku przykręcaliśmy luźno, dopiero kiedy zrobiliśmy całość musieliśmy sprawdzić, czy przymocowaliśmy je równo (moduły niestety nie mają dokładnie takich samych wymiarów). Następnie przykręciliśmy je na stałe, zaczynając od skrajnych. Zwracaliśmy szczególną uwagę na boczne moduły, ponieważ one będą najbardziej widoczne (resztę z czasem przykryją rośliny).

 4. Na końcu wybraliśmy rośliny. W naszej ścianie zamontowaliśmy 48 roślin w donicach o średnicy 140 mm. Korzystając z badań profesora Wolvertona z NASA, o którym była mowa w poprzednim poście [link] wybraliśmy następujące gatunki:

Z czasem możemy dodawać kolejne. Dla porównania, poniższe zdjęcie przedstawia jak dużo przestrzeni zajmowałaby taka sama ilość roślin ustawiona w "tradycyjny" sposób na podłodze.

Ze względu na brak szczegółowej instrukcji od producenta i na liczne trudności przy samodzielnym montażu, zamieszczamy dokumentacje fotograficzną z komentarzem z montażu [LINK].

Plusy:

 • racjonalny, średni koszt

 • możliwy samodzielny montaż

 • możliwość łatwej rozbudowy o dodatkowe moduły

 • samodzielne podlewanie ze zbiornika nie podłączonego do sieci wodociągowej

 • w małych pomieszczeniach, pozwala zmieścić sporą ilość roślin

Minusy:

 • montaż wymaga nakładu pracy i czasu

 • należy we własnym zakresie zamaskować obrys systemu, pompę i przewody

 • trafiliśmy na kiepskiego dystrybutora, liczne pomyłki, podmiany elementów, błędne doradztwo, na szczęści to jeden z wielu dystrybutorów

 • od producenta brak aktualnej instrukcji montażu, brak jakikolwiek informacji o konfiguracji czasowego sterownika pompy, długości i częstotliwości podlewania, brak poradnika w doborze ziemi do roślin,

 • po pierwszych 2 tygodniach kilka roślin się nie przyjęło, po konsultacji z producentem najprawdopodobniej użyliśmy złego rodzaju ziemi, stąd wkrótce dodamy aktualizacje tego punktu,Z początku mieliśmy problem z roślinami, ale dzięki profesjonalnej pomocy wszystko działa jak należy.

EDYCJA

 • Pozostałe części:

Krakowska walka - Antysmog / część 1

Krakowska walka - Antysmog / część 2

Krakowska walka - Antysmog w Biurze / część 4

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz


 • Facebook - Black Circle
 • YouTube - Black Circle
 • Pinterest - Black Circle

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są własnością 1989 sp. z.o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.