Nie ma jeszcze tagów.
RSS Feed

POPULARNE

TAGI

ARCHIWUM

Mieszkanie w bloku z PRL


PO REMONCIE


Wnętrza mieszkalne w blokach z okresu PRL – u przez lata utrwaliły się w naszej świadomości jako te niezbyt gustowne. Kiedy przyjdzie nam wprowadzić się do mieszkania, w którym czas się zatrzymał, pierwsze o czym najczęściej myślimy to całkowita metamorfoza i pozbycie się wszystkich artefaktów zeszłej epoki. Jednak zazwyczaj taka kompleksowa re – aranżacja wnętrza wiąże się z niemałym kosztem. Co zrobić kiedy linoleum na podłodze przyprawia nas o dreszcze, drewniana boazeria na ścianach nie pozwala spokojnie zasnąć, a nie możemy sobie w tej chwili pozwolić na duży remont? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań.


PRZED REMONTEM


Warto przyjrzeć się dokładnie otaczającej nas przestrzeni i zastanowić się czy na pewno żaden z elementów wyposażenia wnętrza nie zasługuje na to aby nadać mu „drugie życie”. Taka idea towarzyszyła nam kiedy projektowaliśmy nową odsłonę mieszkania znajdującego się w sercu krakowskiej Nowej Huty. Po przekroczeniu progu pierwsze co od razu rzucało się w oczy to sporych rozmiarów rury grzewcze, na domiar złego pomalowane różowym lakierem.

Większość osób zapewne postanowiłaby zrobić wszystko, aby je ukryć, bądź sprawić, żeby stały się jak najmniej widoczne. Jako projektanci poszukujący niekonwencjonalnych rozwiązań od razu stwierdziliśmy, że pozorną przeszkodę można w łatwy sposób uczynić atutem wnętrza. Istotna jest dla nas szczerość materiału, dlatego postanowiliśmy pozbyć się różowego lakieru, którym pierwotnie zostały pokryte rury. Po wielu godzinach żmudnej pracy osiągnęliśmy zamierzony efekt – naszym oczom ukazała się surowa stal. Nadaliśmy grzejnikowi nowe życie i sprawiliśmy, że stał się on oryginalnym akcentem wnętrza.


Blok, w którym znajduje się projektowane przez nas mieszkanie, powstał na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, więc jak większość budynków mieszkalnych w tym czasie został zbudowany z cegły. Warto nadmienić, iż od pewnego czasu nieustannie pozostaje ona modnym materiałem wykorzystywanym przy aranżacji wnętrz. Podczas tworzenia projektu sypialni postanowiliśmy odsłonić oryginalny mur, przez co nadaliśmy przestrzeni nieco industrialny charakter. Cegła została odpowiednio oczyszczona i zabezpieczona, dzięki czemu do dziś prezentuje się atrakcyjnie.


Jesteście ciekawi jakie jeszcze rozwiązania zastosowaliśmy, aby nadać staremu mieszkaniu z czasów PRL – u nowoczesny i niepowtarzalny styl? O tym już niedługo w kolejnym wpisie na blogu.

#wnętrze #PRL #design #cegła #beton #rearanżacja #interior #remont #rewitalizacja #NowaHuta

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Pinterest - Black Circle

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie są własnością 1989 sp. z.o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.